Video marketing na stronie www

Marketing wideo jest obecnie jedną z najpopularniejszych taktyk dla marketingowców działających online. Nie bez powodu: format wideo jest bardziej wciągający oraz bardziej zapadający w pamięć wśród konsumentów niż jakikolwiek inny rodzaj treści. Tylko w ciągu ostatnich 30 dni do internetu przesłano więcej treści wideo niż w ostatnich 30 latach tradycyjnych treści telewizyjnych. Aby dać Ci wyobrażenie o tym jaką moc posiada wideo marketing stworzyliśmy ten poradnik wraz z kilkoma statystykami.

"Rola video w kreacjach reklamowanych przybiera na sile z roku na rok. Co raz szybszy internet pozwala oglądać klipy filmowe nawet bez dostępu do stałego łącza. Wykorzystują to bardzo chętnie osoby odpowiedzialne za marketing w firmach.

78% marketerów twierdzi, że ich najbardziej efektywna strategia to właśnie wideo marketing Marketingprofs.com

Nic dziwnego, że firmy co raz częściej stawiają na przekaz wideo. Jak się okazuje taką formę kochają klienci i póki co tego typu przekaz nie spowszechniał jeszcze tak bardzo jak np. statyczna reklama banerowa. Oglądamy i chcemy oglądać co raz więcej treści wideo. Ankietowanym zadano pytanie, ile filmów oglądają w danym dniu. Średnia odpowiedzi wyniosła aż 1,5 godziny ! Ta liczba pokazuje jak wiele czasu spędzamy konsumując multimedialne treści.

85% osób twierdzi, że chciałoby zobaczyć więcej filmów od marek w 2018 roku. 72% osób wolałoby obejrzeć wideo, by poznać produkt lub usługę. Wyzowl

Format wideo szturmem wdarł się w rynek reklamowy i zaczął wypierać inne kreacje. Okazuje się, że gdy zestawić ze sobą różne formaty przekazu na tej samej stronie to klient wybierze format wideo. Ale czy mimo tak pozytywnych statystyk format wideo jest skuteczny czy być może jest to nadmuchana bańka mydlana ? Tutaj znów liczby nie kłamią i pokazują jasno, że format ten jest o wiele skuteczniejszy niż pozostałe treści. Okazuje się, że coś co obejrzymy w filmie zapada nam w pamięć o wiele bardziej, niż coś co przeczytamy.

Widzowie zapamiętują 95% przekazu, gdy oglądają go w filmie. W porównaniu z 10% podczas gdy przeczytają go tekście. (Wirebuzz). Jak widzimy skuteczność przekazu jest tutaj nieporównywalna !"

Rosnące zapotrzebowanie na przekaz wideo można zauważyć ostatnio co raz częściej w branży e-commerce. Nikogo nie dziwi już pokazanie produktu w formie wideo zamiast statycznych zdjęć. Dzięki temu klient może obejrzeć produkt z każdej strony. Do tego za pomocą filmu możesz pokazać klientowi użycie produktu w praktyce co niesamowicie wpływa na pobudzenie wyobraźni.

 • 81% osób przekonało się do zakupu produktu lub usługi, oglądając wideo

 • 69% osób było przekonanych do zakupu oprogramowania lub aplikacji, oglądając wideo

Okazuje się również, że tak jak swojego czasu królowały porównywarki cenowe oraz fora internetowe gdzie można było przeczytać opinie o danym produkcie, tak dziś klient szuka treści wideo z danym produktem. Pokazanie produktu w klipie wzbudza większe zaufanie niż suchy tekst. Wszak klient widzi niemal na żywo jak wygląda produkt po rozpakowaniu. Do tego gdy lektor umiejętnie potrafi opowiadać o zaletach produktu to sukces murowany. Tak więc tutaj jeden z pomysłów: twórz wideo z tzw. unboxingów gdzie pokazany jest produkt od momentu rozpakowania pudełka.

 • 50% użytkowników internetu szuka wideo o produkcie przed odwiedzeniem sklepu ( Google )

Wideo to doskonała okazja do pokazania zalet oraz metod działania bardziej skomplikowanych produktów. Dzięki temu nie musisz pisać całego elaboratu jak posługiwać się produktem. Wystarczy, że pokażesz to w formie wideo poradnika. Zobacz jak świetnie robi to Castorama, która ma na swojej stronie utworzony specjalny dział z wideo pomocą.

 • 97% marketerów twierdzi, że wideo pomogło zwiększyć zrozumienie zasad działania ich produktów lub usług wśród klientów

 • 47% twierdzi, że pomogło im zmniejszyć liczbę zapytań dotyczących pomocy technicznej

 • Kupujący, którzy oglądają filmy demonstracyjne, są 1,81 razy bardziej skłonni dokonać zakupu

Dlatego też nie powinna dziwić co raz częstsza informacja o lokowaniu produktu w filmie. Jest to również jedna z form video marketingu, jednak koniecznie musi być zrobiona z wyczuciem.

 • 75% konsumentów nie kupiło produktu, ponieważ lektor w filmie był irytujący

 • 83% przebadanych osób woli nieformalny i luźny ton reklamy

Jedną z najpotężniejszych metod wykorzystywanych w marketingu wideo jest edukacja klientów. Na przykład, możesz nauczyć swoich klientów, z posługiwania się Twoim produktem lub usługą, i udzielić im przydatnych wskazówek, jak w pełni wykorzystać jego zalety.

Możesz także tworzyć webinary online, aby zaprezentować swoją wiedzę branżową i wykreować wizerunek eksperta. W filmie wideo możesz również pokazać dowód społeczny w postaci wypowiadających się klientów, którzy zakupili Twój produkt i rekomendują go innym. Podczas tworzenia historii sukcesów zadowolonych klientów, skup się na tym co osiągnął klient i jaką ma korzyść przez to, że używa Twojego produktu.


Skuteczność wideo odczuwalna jest również w SEO. Zauważ, że Google bardzo lubi filmy poradnikowe i tego typu treści zajmują górne wyniki wyszukiwania. Oczywiście warunkiem jest tutaj prawidłowe opisanie wgrywanego filmu. Istnieje wiele taktyk, dzięki którym Twoje filmy będą łatwiejsze do znalezienia w wyszukiwarce.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeszcze przed wgraniem filmu na Youtube, to odpowiednia nazwa pliku. Mało kto zwraca na to uwagę  i często wgrywamy plik prosto z kamery z nazwą typu mov4353. Jest to błąd ponieważ serwis Youtube o wiele lepiej w swoim rankingu traktuje klipy, które posiadają słowa kluczowe w nazwie pliku.

Kolejna szalenie ważna rzecz jeśli chodzi SEO dla wideo to opisy. Dobre, opisy pozwalają pająkom wyszukiwarki Google zrozumieć film i odnaleźć go wśród setek innych produkcji. Upewnij się, że Twój film posiada prawidłowo ustawiony tytuł oraz opis. Nie zapomnij również o tagach, które można dodać pod każdym filmem. Google uwielbia treści, które odpowiadają na pytania użytkowników, dlatego dużą popularnością cieszą się filmy poradnikowe ze słowem w tytule „ jak…”.

 • Wyszukiwania związane ze słowem „jak” na YouTube wzrosły o 70% względem poprzedniego roku. (Google)

Jeśli chodzi o opis to bardzo dobrze jest poniżej filmu opisać krótko o czym jest film oraz dodanie linku np. do artykuły lub produktu. Małym trikiem, dzięki któremu możesz umieścić jeszcze więcej słów kluczowych w opisie jest stworzenie małej playlisty, która będzie odesłaniem do danego rozdziału w filmie.  Taki podział ułatwi widzowi przeglądanie filmu i wybranie fragmentu, który najbardziej go zainteresuje. Poniżej znajdziesz przykład skutecznego opisu filmu.
Wideo to również  doskonały sposób na zwiększeniu czasu odwiedzin strony. Pisząc bloga zastosuj zarówno formę tekstową jak i wideo. Dajesz tym sposobem czytelnikowi wybór jaka forma najbardziej mu odpowiada. Większość czytelników i tak wybierze formę wideo ze względu na wygodę takiego przekazu. Do tego nie musisz poświęcasz dużych nakładów na stworzenie filmu ponieważ treść masz i tak już gotową w formie tekstowej. Wystarczy ją opowiedzieć i przepleść opowieść fajnymi wstawkami w postaci zdjęć czy grafik.

 • Średnio, ludzie spędzają 2,6x więcej czasu na stronach z wideo niż bez. (Insivia)

 • Umieszczenie wideo na stronach docelowych może zwiększyć współczynnik konwersji o 80%

 • 52% marketerów twierdzi, że wideo to rodzaj treści o najlepszym ROI. (HubSpot)

Będąc w temacie SEO nie sposób powiedzieć o linkach. Zdobywanie linków nadal ma ogromne znaczenie w pozycjonowaniu. Jeśli więc chcesz, by Twój artykuły na blogu został chętnie udostępniony to umieść w nim wideo.

 • Posty na blogu zawierające filmy przyciągają trzy razy więcej linków przychodzących niż posty na blogu bez wideo.

Jak wiadomo łączenie ze sobą wielu form marketingowych daje wymierne korzyści. Warto dla przykładu połączyć wideo marketing z email marketingiem.

 • Użycie słowa „wideo” w temacie wiadomości e-mail powoduje wzrost otwartych emaili o 19%, a współczynników klikalności wzrasta o 65%. (HubSpot)


14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie